Kõige kuulsamad kunstnikud, keda ei hinnatud nende eluajal

Nagu tänapäevalgi, pidid omal ajal ka mitmed tänaseks maailmakuulsad kunstnikud leppima kriitika, negatiivsuse ja tagasilöökidega.  Alljärgnevalt vaatame lähemalt mõningaid oskuslikke kunstnikke, kes ei olnud oma eluajal kas üldse mitte kuulsad või oli neil vaja teha tõsiseid jõupingutusi enne edu saabumist.

Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh on üks kõige kuulsamaid kunstnikke, kelle tähistaevast või päevalille tunnevad ka need, kes pole muidu kunstiga eriti sinasõbrad. Paraku oli Van Gogh kogu oma eluajal kimbutatud vaimsetest probleemidest ning jalutas vaat et hullumeelsuse piiril. Kahjuks kuulus ka vaesus tema igapäevaellu – mees müüs oma eluajal vaid ühe maali.

Claude Monet

Impressionismi looja Monet sai tegelikult alguses tohutute tagasilöökide osaliseks, kuna kriitikud tegid tema töö maatasa, öeldes, kuivõrd “kole” ja “viimistlemata” on Monet stiil. Õnneks hakkasid asjad minema Monet jaoks ülesmäge 1880-ndate paiku, mil tema maalid hakkasid lõpuks ka leiba lauale tooma.

Paul Gauguin

Geniaalse Gauguini elu oli muserdatud haiguste ja vaesuse poolt. Mehe tütar ja poeg surid haigustesse ning Gauguin ise põdes samuti haiguseid, surres lõpuks südamerabandusse. Paraku lõpetas ta üksi ja vaesena, teadmata, et ühel päeval inspireerivad tema tööd miljoneid inimesi.

El Greco

Kunstimaailma legend El Greco kogus eluajal endale hulganisti vaenlaseid oma vastuoluliste arvamuste tõttu ning tänapäevani vaieldakse selle üle, kuidas El Greco teoseid liigitada. Kuigi El Greco ei kogunud sugugi nii palju varandust kui vaenlaseid, on tema briljantsed tööd jäädvustatud kunstiajalukku igaveseks.

Paul Cezanne

Moodsa kunsti isa Cezanne puutus kokku rohkete probleemidega ning paraku ei osatud tema ekstsentrilist stiili hinnata mehe eluajal. Pisut kahjurõõmsalt tutvustati tema teoseid vaid aasta pärast Cezanne’i surma, kuid oma eluajal ei saanud ta kahjuks näha väärilist tunnustust.

Henri de Toulouse-Lautrec

Van Gogh ja Cezanne’i hea sõber Toulouse-Lautrec ei jäänud kahjuks kaugele oma sõprade ebaedust. Lisaks rahaprobleemidele võitles Toulouse-Lautrec terve elu jooksul krooniliste terviseprobleemidega. Ehkki lõpuks tunnustati tema kunstioskuseid, on Toulouse-Lautrec teinud oma panuse ka meditsiini, kuna üks tema terviseprobleemidest kannabki tänaseks Toulouse-Lautreci sündroomi nime.

Johannes Vermeer

Vermeer, kes on maailmakuulsa maali “Pärlkõrvarõngaga tüdruk” autor, ei saanud end eluajal ehtida kulla ja karraga. Keskklassi elu kujutlenud kunstnik oli niivõrd õnnetu saatusega, et jättis tegelikult oma pere suurtesse võlgadesse pärast oma surma, kuna eluajal oli Vermeer laenanud rohkelt raha.

Alfred Sisley

Kui on üks kunstnik, keda ei kiitnud isegi teised loomesõbrad, siis selleks on Sisley. Mehe uuenduslikud värvikad maalid ei leidnud oma kohta toonases Prantsusmaal ning seega ei saavutanud mees ka kunagi majanduslikku edu. Tänaseks on aga Sisley tuntud kui üks olulisimaid impressionistlikke kunstnikuid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga