Kas moodne meedia suretab välja klassikalise kunsti?

Me elame tehnoloogia võidukäigu ajal, mil juba lapsedki sünnivad vaat et nutitelefon pihus. Eestlased on eriti sinasõbrad tehnoloogiaga, arvestades e-riigi võlusid ning meie digitaalseid lahendusi. Mida rohkem muutub maailm digitaalseks, seda rohkem oleme me sõltuvad virtuaalsest maailmast – see muudab täielikult seda, kuidas me mõtleme, loome, elame ja oleme.

Kuna tehnoloogial on niivõrd suur roll meie eludes, on see paratamatult muutnud ka seda, kuidas me väljendame end ning kuidas me kunstiga suhestume. Kuigi paljud kardavad, et digitaalne ajastu suretab välja kunsti, on tegelikult asjad hoopis teistmoodi. Selle asemel, et panna stoppmärk kunstile, aitab digitaalne ajastu kunstil areneda – me elame ajastul, mil kunst ei sure, vaid on hoopis ühinemas tehnoloogia võidukäiguga.

Kunst on alati mõeldud vaatajatele. Nagu öeldakse, siis “hea kunst” on selline, mis kõnetab vaatajat. Digitaalne ajastu on muutnud selle aga veelgi lihtsamaks, kuna tänu virtuaalsetele lahendustele on võimalik inimestel puudutada teoseid, kogeda neid täies ulatuses ning suhestuda kunstiga veelgi paremini. Alates 2005. aastast on aina rohkem Euroopa kunstimuuseumeid avanud digitaalse kunsti näituseid, aidates rohkematel inimestel avastada virtuaalse reaalsuse ja moodsa graafika võlusid. Olenemata vaataja vanusest, oskuste tasemest või loomingulisusest – kunst on tänapäeval lähemal kui eales varem.

Enne eelmise sajandi keskpaika kasutati kunsti valitsejate või kirikute poolt selleks, et edasi anda kultuurilist identiteeti. Tol ajal rippusid kunstiteosed üksnes taoliste jõukate perede koduseintel ning nägid ainult need, kellel oli ligipääs taolistele hoonetele. Renessansiajal hakkas kunst aga levima mujale, kuid sellest hoolimata paiknesid kanvaad tubades, kuhu tuli saada füüsiline ligipääs. Kuni selle sajandini oli vaja kunsti nautimiseks suunduda kodust välja.

Tänapäevasel digitaalsel ajastul saab igaüks kunsti kogeda igal ajal. Kunstnikud võivad oma teoseid laadida internetiavarustesse ning neid näevad miljonid inimesed üle kogu maailma. Tänu digitaalsetele lahendustele saavad inimesed omavahel paremini ühenduda ning aina rohkem inimesi avastavad enda jaoks kunstimaailma, mis varem näis olevat niivõrd suletud. Sisuliselt on digitaalne ajastu seega avanud loomingulisuse Pandora laeka sarnaselt ning igaühel on nüüd võimalus oma loomingulisust jagada kogu maailmaga.

Paljud kardavad, et tehnoloogia suretab välja traditsioonilise kunsti, kuid tegelikult avardab digitaalne ajastu loomingulisuse piire. Tehnoloogia võidukäik inspireerib rohkem inimesi kui eales varem ning aitab luua uut kunstivoogu, mis on tõenäoliselt inimeste meeltes veel aastasadu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga