Kas kunsti saab defineerida sõnadega?

Kui on üks küsimus, millele on peaaegu sama keeruline vastata, kui sellele, mis on elu mõte, siis on selleks kunsti defineerimine. Me kõik mõistame iseenesest, mis on kunst ning mida mõeldakse kunsti all, kuid mida tegelikult selle all mõeldakse? See on juba omaette küsimus.

Merriam-Websteri sõnaraamat selgitab, et kunst on “miski, mis on looodud oskuste ning kujutlusvõime abil ja mis on esteetiline või väljendab olulisi ideid või tundeid”. Teine üsna kõikehõlmav selgitus sõnab, et kunst tähendab õpitud oskuste rakendamist viisil, mille tulemusena luuakse intellektuaalselt originaalne või väljenduslik toode. Selleks tooteks võib olla põhimõtteliselt iga asi, olgu selleks joonistus, luuletus, lillevaas või midagi muud.

Kunst kui selline on abstraktne mõiste, mis kirjeldab sisuliselt loomeinimese poolt ette võetud protsessi tulemust. Kunst võib olla seega sisuliselt iga asi.

Paljud inimesed on üritanud kunsti panna sõnadesse. Siin on mõned nopped, mis üritavad paika panna seda, mida kunst tegelikult tähendab:

  • kunst on eesmärgipärane loominguline eneseväljendus;
  • kunst on võime rääkida lugusid ja inspireerida teisi, tehes seda värvide, helide, liigutuste või käsitööoskuste abil;
  • kunst on liigutava, inspireeriva ja inimkogemust rikastava loomingu väärtusega suhestumine;
  • kunst on reaalsuse individuaalse või kollektiivse arusaama väljendamine, pakkudes alternatiivset suhtlusviisi.

Nagu võid näha, siis kõik need definitsioonid on erinevad ning sõltuvad suuresti isiklikust vaatevinklist. Iga inimene mõistab, mis kunst on, kuid pole olemas ühte selget definitsiooni, mis suudaks üheselt ja kõikehõlmavalt selgitada, mis on kunst.

Samas, kas seda on üldse vaja? Kas kunsti on vaja sõnadesse panna? Või veelgi enam, kas see on mõeldav, kui sõnakunst ise on samamoodi loomeviis, mis aitab inimestel väljendada oma sügavaimate hingesoppide mõtteid? Kui nii võtta, on ka need samad read siin, mida sa hetkel loed, osake kunstist ning seega on kunsti defineerimine ise kunst.

Teise arusaama järgi on kunst see, mida kunstnik ütleb olevat. Kui kunstnik loob maali ja ütleb, et see on kunst, siis kellel on põhjust selles kahelda? Arvestades kunsti vastuolulist subjektiivset olemust, ei ole eriti reaalne vaielda selle üle, kas üks või teine looming on kunst – vaielda saab selle üle, kas miski on hea või halb. Seega, igaüks võib olla kunstnik ning nimetada oma loomingu kunstniks ja just seda see ka on – kunst – sest keegi on selle nii nimetanud.

Üks, mis aga seob kõiki definitsioone, on järgnev: kunst ei ole asi, mida võiks käega katsuda. Kunst on protsess, mille tulemusena võib tekkida maailma juurde midagi, mis võib olla käega katsutav (aga ei pruugi). Seega kunst on protsess, mille käigus luuakse asju, ükskõik, mis see asi ka poleks. Kui maailmas on keegi, kes peab toimingu tulemust kunstiks, siis just nii see ka on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga